fbpx
İçeriğe geç

İşlem Süresi

1-2 saat

İşe Dönüş

7-10 gün

Tamamen İyileşme

10-12 hafta

Genel Anestezi

Altında Yapılır

mersin jinekomasti3

Jinekomasti

Jinekomasti – Erkek Göğüs Büyümesi

Erkeklerde normalden fazla meme büyümesine jinekomasti denir. Çoğu zaman sebebi bilinmeyen ve hiçbir patolojik bulguya rastlanmamasına rağmen memelerde büyüme gözlenebilir.Bazen de hormon dengesizlikleri, kullanılan bazı ilaçlar, fazla kilo ve alkol jinekomastiye neden olabilir.Jinekomasti bazen kişinin psikolojisini de olumsuz etkiler. Normalden büyük memelere sahip olan erkeklerde özgüven eksikliği, içe kapanma, sosyal hayattan kopma, kendini eksik hissetme gibi psikolojik sorunlar gözlemlenebilir.Ergenlik döneminde erkek çocuklarda da kızlar gibi meme büyümesi başlar ve bu normaldir. Fakat bazı erkeklerde bu büyüme normalin üstünde olabilir. Jinekomastide en sık rastlanan neden budur.İkinci sıklıkta görülen ise, kilo almaya bağlı olarak meme bölgesindeki yağ dokusunun artması ve memeyi büyük göstermesidir.Üçüncüde ise kullanılan ilaçlara bağlı olarak memelerde büyüme olabilir. Bu ilaçlar hormon tedavisinde kullanılan ya da vücut geliştirme için bilinçsizce kullanılan ilaçlar olabilir.

 

Jinekomasti Riskini Azaltabilecek Yollar Nelerdir?

  • Sağlıklı beslenin ve spor yapın.
  • Çeşitli hastalıklar için kullandığınız ilaçların içeriğine dikkat edin.
  • Vücut geliştirmeyle ilgileniyorsanız kullanacağınız steroid ve benzeri takviyeler için bir uzmana başvurun. Bilinçsizce kullanılan vücut geliştirme takviyelerinin jinekomastiye yol açma oranı yüksektir.
  • Çok yağlı yiyecekler ve fastfoodlardan uzak durun.
  • Hareketli yaşamı kendinize alışkanlık edinin, egzersiz yapın.

Bu yollar meme büyümesi riskini tamamen ortadan kaldırmasa da büyük oranda azaltacaktır.

mersin jinekomasti 4
Jinekomasti Mersin HBT Kliniği  | JinekomastiAdana HBT Kliniği 

Jinekomasti Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Eğer ergenlik dönemindeki büyümeye bağlı jinekomasti varsa genelde gland (meme bezi) büyümesine bağlı jinekomasti olur. Memenin uç bölgesinden yapılan ufak bir kesi ile büyüme dışarı alınır.Eğer kilo almaya bağlı jinekomasti varsa yağ fazlalılığı ön plandadır. Bu durumda ya kesi yaparak dışarı alınır ya da hiç kesi yapmadan liposuction yöntemiyle yağ dokusu dışarıya alınır. Eğer meme büyüklüğüyle birlikte bir de doku fazlalığı ve cilt fazlalığı varsa hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın mutlaka o bölgedeki deri ve fazla dokunun da çıkartılıp normal hale getirilmesi gerekebilir.Eğer hem meme dokusu fazlalığı hem de yağ dokusu fazlalığı varsa o zaman hem cerrahi kesme işlemi ile dışarı alma ve liposuction birlikte kullanılır

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası Dönem

Jinekomasti ameliyatı eğer lokal anesteziyle yapıldıysa hasta aynı gün içinde taburcu olabilir.Daha kapsamlı ve daha çok cerrahi müdahale gerektiren jinekomasti ameliyatları genel anesteziyle yapılır ve hastanın 1 gece hastanede kalma süresi vardır.Ağrı kesiciyle geçebilen ağrılar olabilir.Meme büyümesi ameliyatı sonrası bölgeden doku boşaltıldığından dolayı oluşan boşluğa kan, seroma denilen sıvının dolmaması ve cildin bir an önce yapışıp, toparlanması için minimum 3 hafta süreyle doktorun tavsiye ettiği korse kullanılmalıdır.Sadece meme dokusu büyümesine bağlı olan jinekomastide memelerde bir daha büyüme olmaz. Ancak aşırı kilo alımı olursa memelerde tekrar büyüme oluşabilir.

1 ay kadar korse kullanmak gerekir. 

mersin jinekomasti

Jinekomasti ameliyatı ne kadar sürer?

Ameliyat yapılacak işleme bağlı olarak bir ile üç saat arasında değişebilir.

Jinekomasti ameliyatından sonra çok fazla ağrı olur mu?

Bir miktar ağrı olabilir. Bu ağrılar ameliyat sonrası kullanılan ağrı kesiciler ile azaltılabilir.

 

Jinekomasti ameliyatının riskleri var mıdır?

Diğer bütün cerrahi işlemler gibi bilinen kanama enfenksiyon ve anestezi riskleri dışında çok büyük riskleri yoktur.

Ameliyatsız tedavi edilebilir mi?

Yalancı jinekomasti denilen kilo almaya bağlı meme büyümelerinde kişi kilo verirse memelerde kısmen bir küçülme gözlenebilir. Fakat gerçek jinekomastinin tek çözümü cerrahidir.

 

Jinekomasti ameliyatı kaç yaşında yapılmalıdır?

Meme büyümesi ameliyatı için önerilen alt yaş sınırı 18’dir çünkü çocukluk ve ergenlik döneminde görülen meme büyümesi kendiliğinden düzelebilir. Bu yüzden vücut gelişiminin tamamlanması beklenir, eğer vücut gelişimi tamamlandıktan sonra memeler normalden daha büyükse ameliyat uygulanır.

Jinekomasti ameliyatı için üst yaş sınırı yoktur, sağlığı elverişli olan her erkek ameliyat olabilir fakat meme büyümesi ameliyatı en çok genç ve orta yaşlı erkekler tarafından tercih edilir. 

Ameliyat sonrası çok iz kalır mı?

Jinekomasti ameliyatı genellikle ufak kesiler ve/veya liposuction ile yapılır.  Yapılan kesiler 6 ay içinde neredeyse görünmeyecek duruma gelirler.

Ameliyat sonrası kaç gün hastanede kalmak gerekir?

Ameliyat lokal anesteziyle yapıldıysa hasta aynı gün içinde taburcu olabilir. Fakat daha çok cerrahi müdahale gerektiren ağır vakalarda ameliyat genel anestezi altında yapılır bu yüzden hastanın 1 gece hastanede kalması gerekir.

Ameliyattan sonra memenin tekrar büyümesi olası mıdır?

Sadece meme dokusu büyümesine bağlı olan jinekomastide memelerde bir daha büyüme olmaz. Ancak aşırı kilo alımı olursa memelerde tekrar büyüme oluşabilir.

Ameliyat sonrası korse kullanmak zorunlu mudur?

Jinekomasti ameliyatı sonrası bölgeden doku boşaltıldığı için oluşan boşluğa kan ve seroma denilen sıvının dolmaması ve cildin bir an önce yapışıp, toparlanması için minimum 3 hafta süreyle doktorun tavsiye ettiği korse kullanılmalıdır.

Send via WhatsApp