Hayalleriniz Gerçek Olsun

Estetik Cerrah Eşliğinde, Kaliteli Bir Ortamda


İşlem Süresi

5-8 Saat

İyileşme Süresi

7-10 gün

Başarı Oranı

%95

Unutmayın !

Saç Ekimi 

Cerrahi Bir​ İşlemdir

Saç ekimi estetik amaçla yapılan doku nakil ameliyatıdır. Eğitimi sadece plastik cerrahi eğitim müfredatında yer almaktadır. Bu nedenle saç ekimi konusunda halkımızın başvurması gereken kişiler Plastik Cerrahlardır.

Lütfen ameliyatınızı başka kişilere yaptırarak sağlığınızı tehlikeye atmayınız. Başvurduğunuz doktorun plastik cerrah olup olmadığını sorgulayınız, emin değilseniz diplomasını görmeyi talep ediniz.

Saygılarımızla

TPRECD Yönetim Kurulu


Fue Tekniği

2016 yılında kullanılmaya başlanan FUE yöntemiyle birlikte saç ekimi işlemleri daha kolay ve daha hızlı bir şekilde yapılmaya başlanmıştır. FUE tekniğinde; donör saha adı verilen her iki kulak üzerinden ve iki kulak arasındaki saçlı alandan saç kökleri, 0,7 ve 0,8 mm çapındaki silindirik mikro uçlarla tek tek çıkarılmaktadır. Saç köklerinin çıkarılma işlemi, manuel punch ya da mikro motor adı verilen cihazla gerçekleştirilmektedir. FUE yönteminin en büyük avantajı, saç ekiminde kesik ve dikiş işlemini ortadan kaldırmasıdır. Saçların alınacağı donor bölgede kesik ya da dikiş yapılmadığı için bu bölgede iyileşme daha hızlı sağlanır. Saç ekimi yapılan kişiler 10 gün içinde aktif olarak sosyal hayatlarına dönebilirler.

FUE yöntemi toplamda 4 aşamadan oluşur


1. Aşama

Bu aşama, saç ekimi operasyonuna hazırlık bölümüdür. Bu süreç, yaklaşık olarak bir saat sürmektedir. Hastaların fotoğraflarının çekimi, saç ekimi yapılacak bölgenin belirlenmesi, saçların 1 mm den daha kısa şekilde tıraş edilmesi ve saç köklerinin alınacağı alanın lokal anestezi kullanılarak uyuşturulması gibi eylemleri içerir.

2. Aşama

Bu bölümde, belirlenen donör sahadan saç kökleri alınır. Bu süreç, yaklaşık olarak 3 saat sürmektedir. Uyuşturulmuş olan donör sahadan, saçlarda seyrelti oluşturmadan belli aralıklarla saç kökleri alınır. Mikro motor ya da manuel punch kullanılarak, saç köklerinin alımı gerçekleştirilir. Alınan saç kökleri toplanarak, özel bir solüsyonun içinde bekletilir.

3. Aşama

Bu noktada saçların ekileceği kanallar açılır. Öncelikle saç ekimi yapılacak alan uyuşturulur ve özel ekipmanlarla kanal açımı yapılır. Bu aşama, yani kanalların açılması, saç ekiminin en fazla önemsenmesi gereken bölümüdür. Eğer açılan kanallar, uygun açılarda ve yönlerde olursa, yapılan saç ekiminde doğal bir görünüm elde edilir. Aksi takdirde, bu doğallık sağlanamaz.

4. Aşama

Bu aşama, açılmış olan kanalların içine saç köklerinin yerleştirilmesi ve işlemin tamamlanması bölümüdür. Bu süreç, yaklaşık olarak 3 saat sürmektedir. Operasyon tamamlandıktan sonra, saç köklerinin alındığı alan bandajla kapatılır ve bandaj ertesi gün çıkartılır.

Kimler Saç Ekimi Yaptırabilir?

Saç ekimi; daha çok androjenik tip saç dökülmesi yaşayan yani, yaşa, hormonlara ve ailesel kalıtıma bağlı olarak saçları dökülen kişilerde, yaygın olarak uygulanan bir operasyondur. Bu sebeple de erkeklerde en yaygın şekilde uygulanan estetik müdahale, saç ekimi olmaktadır. Bunun yanında; yanık ardından saç ya da kaşında çıplak alan meydana gelenler; daha önce saç ekimi müdahalesine maruz kalmış ancak bundan tatmin olmamış kişiler; kimi hastalıklar sebebiyle, kısmen saçsız kalmış olan kişiler saç ekimine uygun adaylardır. Saç ektirme operasyonuna başvurmak için, saçsız kalmayı beklemek gerekmez.Bununla birlikte bu operasyon için herhangi bir yaş kısıtlaması yoktur. Kadın erkek herkes donör alanında yeterli saç kökü olduğu takdirde saç ekimi yaptırabilir.

Saç Ekiminden Önce Neler Yapılmalıdır?

Başarılı bir saç ekimi operasyonu geçirebilmek için, saç ekimi öncesinde de dikkat etmeniz gereken noktalar vardır:

1. Saç ekimi operasyonuna girmeden önce operasyonu etkileyecek yapıda olan losyon ve saç kremi gibi ürünlerin kullanılmaması gerekir.

2. Operasyona girmeden önce kronik (tansiyon, şeker, kalp, mide vb…) olarak var olan hastalıklar için kullanılan ilaçların belirtilmesi gerekir.

3. Eğer sigara kullanılıyorsa operasyonu olumsuz yönde etkileyebileceğinden dolayı 1 gün öncesinden sigara bırakılmalıdır.

4. Operasyon gününde banyo yapılarak ve saçlar yıkanarak sağlık merkezine gelinmesi gerekir.

5. Aspirin gibi ilaçlar kanı sulandırdığından dolayı operasyondan bir hafta öncesine kadar alınmamalıdır.

Saç Ekiminin Sonucu Ne Zaman Alınmaya Başlanır?

Saç ekimi sonuçları kişiden kişiye değişiklik gösterir. Hastanın yaşı, cinsiyeti, saçın tipi, rengi, dökülmenin oranı ve devam edip etmediği gibi faktörler doktorlar tarafından iyice incelenmeli, tayin edilmeli ve ona göre işlem yapılmalıdır. Tüm değişkenler dikkate alınarak hastaya bilgi verilmeli, saç ekimi sonrasındaki değerlendirmeler de bu değişken faktörler dikkate alınarak değerlendirilmelidir.

Ekim sonucunu anlamak için doktorunuzla verdiğiniz karar sonucu çizim yapılan bölgeyi göz önünde bulundurmanız gerekir. Alınan greft sayısı, greftlerin kaliteli olması, ekim yapılan alanın büyüklüğü, genetik yapınız, kullandığınız ilaçlar ve hatta geçirdiğiniz hastalıklar saç ekimi işleminden elde ettiğiniz sonucu etkileyecektir. Doğru hastane ya da saç ekim merkezinin önemi, saç ekim işlemi sonuçları için önem taşımaktadır. Doktorunuzun profesyonelliği ve ekibinin tecrübesi alınan kaliteli greftlerin doğru bir şekilde yerleştirilmesi için son derece önemlidir.

Saç Ekiminin Sonuçlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Saç ekimi sonuçları yaş, beslenme düzeni, yaraların iyileşme süresi, hormonal dengenin olup olmadığı, cilt ve saç rengi, genetik faktörler, saç greftlerinin kalitesi, çevresel faktörler, saçların çıkış yönü gibi etkenler saç ekimi sonuçlarını etkileyen faktörler olarak sayılabilir.Kişiden kişiye farklılık gösteren fiziksel özelliklerin yanında, saçın karakteristik özellikleri de saç ekimi başarısı üzerinde etkili olmaktadır. Saçın karakteristik özellikleri, saç rengi, saç telinin kalınlığı ve saç telinin şeklidir. Saçlarınızın çıkış yönü ve saç köklerinin kalitesi de yeni ekilen saçların yoğunluğunu ve saç ekimi sonucunu etkiler. Her bir saç kökünün içerisindeki saç teli sayısı, saç ekiminin sonuçlarını etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Kulak arkasından ve enseden alınan ve dökülmeyecek olan greftler incelenmeli ve kaliteli olduklarından emin olduktan sonra ekim işlemi yaptırmaya karar verilmelidir.